Astrolog Gözüyle

WWW.ASTROSET.COM

PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ

  Hepimizin problemleri vardır. Onların çözülmesi de insanoğlunu en eski zamanlardan beri, yemek yemek, dövüşmek ve seks kadar meşgul etmiştir. Mağara adamı bu sayede güçlükleri yenebilmiş ve hayatta kalmayı başarmıştır. Gene problem çözme sayesinde  Da Vinci, Descartes, Newton, Freud, Einstein bilimsel buluşlarını yapabilmişlerdir. Muhakkak ki bugünlerde çözülecek birçok problemler vardır. Hükümet adamları bütün dünyanın karşılaşmakta olduğu açlık sorununu çözmeye uğraşırken, bilim adamları kanserin tedavisini araştırır, mühendisler yeni uzay araçlarıyla uzak gezegenlere nasıl gidilebileceğini bulmaya çalışırlar.
  Sizin de, benim de problemlerimiz vardır, tabii bunlar yukarda söz ettiklerimiz kadar büyük şeyler olmayabilir, fakat çoğu kez onlarda kendilerine göre çözülmesi bir hayli güç şeylerdir; almak istediğimiz otomobilin parasını nereden bulacağız? Başımıza bela olan akrabalarımızdan nasıl kurtulacağız? İstediğimiz bu insanla nasıl evleneceğiz?

  İlk bakışta insanın karşısına çıkan problemler sınırsız ve karışık görünür ve hiç biri ötekine benzemez. Fakat psikologlar, mühendisler, sosyal bilimciler tarafından hemen hemen yarı yüzyıldan beri yapılan araştırmalar, problemlerin birbirine benzeyen tarafları olduğunu ve problem çözmenin, karar vermenin öğrenilebilecek bir beceri olduğunu göstermiştir. İşte sizlere araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmış, problemleri çözmenin püf noktaları...

  1- Çabuk karar vermeyin; bütün seçenekleri iyice tartmadan önce kendinizi bir girişime girmeye zorlamayın !
  2-
Problemi çözerken ona verdiğiniz değeri göz önünde tutun ! Unutmayın ki her insan yaşama başka değerler
     açısından bakar.
  3-
Değişik doğrultuları denemeye çalışın, başarı şansınız az bile olsa ! 
  4-
Eski problemleri çözerken yeni aygıtlardan faydalanmaya bakın ! 
  5-
Probleminizi iyice anlamak için modellerden ve benzetişlerden faydalanın ! 
  6-
Ayrıntılara aldırış etmeden önce bütün tabloya birden bakın ! 
  7-
İlk çözümünüzden memnun olmayın ! 
  8-
Sual sorun !
  9-
Şüphe etmekten çekinmeyin !
10-
Değişik çözümlerin sonuçlarını birbirleriyle karşılaştırın !
11-
Problemi bir türlü çözemiyorsanız onu başkalarıyla tartışın !
12-
Hislerinizi bilmezlikten gelmeyin !

 

© Astroset 2003-2016