BURÇLAR

WWW.ASTROSET.COM

BALIK BURCU
 21.Şubat-20.Mart

LATİNCE/ARAPÇA ADI: PISCES - Hûd

GRUBU: Su - Değişken - Kadınsı

YÖNETİCİSİ: Jüpiter / Neptün (Modern Astroloji'de)

ŞANSLI SAYISI: 7

ŞANSLI GÜNÜ: Perşembe

KARŞIT BURCU: Başak

HAYVANLARI: Balıklar ve özellikle sudaki memeli hayvanlar

ÜLKELERİ: Portekiz, Akdeniz adaları, Gobi-sahra çölü

DOĞAL TAŞLARI: Aytaşı, Kantaşı, Mercan, Lapis, Ametist, Florit

METALİ: Platin, Kalay

RENKLERİ: Açık deniz yeşili

KOKULARI: Zambak, Limon

BİTKİLERİ: Nilüfer, Hindiba, Limon, Yosun

YİYECEKLERİ: Salatalık, Kavun, Kabak, Kıvırcık Salata,

VÜCUT BÖLGESİ: Ayaklar

ŞİFRESİ: Bulanık, belirsiz, çabuk etkilenen, hassas, aldatıcı

OLUMLU HUYLARI: Duyarlı ve hayal gücü yüksek, merhametli, nazik, sessiz, fedakar, sempatik

OLUMSUZ HUYLARI: Gerçeklerden kaçan, belirsiz, gizli, zayıf iradeli, kolayca yönlendirilen

GENEL ÖZELLİKLERİ:  Zodyağın 12. burcu Balık burcudur ve yöneticisi olan Neptün, su grubundan olan bu burca sezme gücü, hayaller, derin duygular ve çevreye uyabilme nitelikleri verir. Böylece ortaya son derece hassas bir burç çıkar. Balık burcu en sonuncu burçtur ve kendinden önceki bütün burçlardan bir özellik almıştır. Bu yüzden de bütün burçlarla iyi anlaşır. Balık’ta su elementi ile değişken nitelik bir araya gelir. Değişken gruptan aldığı özellikleri etrafındaki insanların duygularını anlamak ve düzeltmek için kullanır. Balıklar duygusal, hassas, anlayışlı, merhametli, fedakar, verici, yumuşak, romantik, hayal gücü kuvvetli, idealist, gizemli, sezgisel, telepatik, spiritüel, sınırsız, birleşen, bütünleşen, her şekle girebilen, hülyalı, evrensel, mütevazi, belirsiz, düzensiz, karmaşık olabilecekleri gibi aldatıcı, dönek, savunmasız, her etkiye açık, kararsız, pasif, melankolik diye adlandıracağımız hayli değişken özelliklere sahiptirler. Balık burcunun simgesindeki iki balık hem bu dünyayı hemde öteki dünyaları kavrama yeteneği verirken çift karakteri de simgeler. Bu iki balığın ayrı yönlere doğru gidiyor olması ayrıca Balık insanın dünyalar arasındaki gelgitlerini, kararsızlıklarını gösterir. Aklı ve duyguları devamlı mücadele halindedir. Bu yüzden bazen onu anlamak pek kolay değildir. Duyguları sık sık değişebilir, sağı solu pek belli olmaz.

  Balık insanlarının sezgisi çok güçlüdür. Ayrıca türlü güzel şeyleri hayal edebilir. Konuşması yumuşak ve tatlıdır. Yaşamın güzel şeylerinden, renklerden, müzikten, lüksden zevk alır. Eğer yıldız haritasında ona yön verecek güçlü bir (ya da birden fazla) gezegen varsa renkli hayallerini gerçekleştirebilir.
  Balık insanlarının her konuda düşünceleri vardır. Konuşkandırlar, dilleri tatlıdır, anlattıkları ile diğer insanları hemen çevrelerine toplarlar. Kendilerini kimsenin dinlemediğini hissederlerse rüyalara, hülyalara dalarlar. Rüya ülkesinin kapıları onlara hep açıktır. Bu hayaller öylesine canlıdır ki onları gerçekleştirme isteği duymazlar. Çünkü bir amaca ulaşmak için gerekli savaşçı ruhları yoktur. Bunun dışında günlük işlerin rutinliğinden nefret ederler. Mutlu olabilmek için, gelecekte olmasını umut edebilecekleri yeni bir şeye ihtiyaçları vardır. Balık insanı, dış alemde olup bitenleri derin duyguları ve duyular dışı algılamaları sayesinde hemen algılar. Buna kendi hisliliği de eklenince duyguların onun yaşamındaki önemi daha iyi anlaşılır. Böyle duygulu bir tip, dünyamızda pek çok üzücü durumla karşılaşacaktır tabii. Bunların her biri de onu yıkabilir. Balık insanı, üzülmemek için çevreye uyar. Dolayısıyla da kendi düşüncelerinden vazgeçer. Bunu yapamadığı zamanlar Balık tipi büyük karamsarlığa kapılabilir.

 Balık insanı, iyi niyetli, yumuşak ve çok merhametlidir. Balık burcu fedakarlık demektir ve özellikle yakınları için yapamayacağı fedakarlık yoktur. Kullanıldığını anlasa bile bunu fazla önemsemez, onun için yardım etmek her şeyden önemlidir. Herkese yardım etmeyi ve şefkat göstermeyi çok sever. Onu her zaman parkta  düşmüş bir çocuğun yanında ya da karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaşlının yanında görebilirsiniz. Ayrıca inanılmayacak kadar renkli bir iç dünyası vardır. Onun için gerçek olan da bu iç dünyadır işte.
  Balık insanının sezme gücü de inanılmayacak kadar gelişmiştir. Bu sezgiler onu gerçeklere hazırlar. Balık her zaman hareketli bir burçtur. Günlük hayatta dağınık ama sürekli hareketli bir davranış tarzı ortaya koyar. Olası fırsatların kokusunu çok rahat alır. Bu hareketli doğa onu yaşamın sertliklerinden koruyan bir tampon gibidir. Balık insanı gerektiğinde kendisini günlük hayatın kargaşasından uzaklaştırmasını da iyi bilir. Yalnız bazen bu gerçeklerden uzaklaşma isteği alkol ve uyuşturucu maddelere düşkünlük göstermesine de yolaçabilir. Balık insanı, kuşkucu bir tiptir. Gerçekler bir yana; olmayan şeylerden bile korkar. Bu yüzden sinirleri bozulabilir. Üzülmemek için kendi kendini kandırır. Ayrıca başkalarını kandırmayı da doğal sayar. Balık insanı endişeli tip olduğu için hemen karamsarlaşabilir. Bu üzüntü biraz sürerse sinir rahatsızlıkları ve sindirim bozuklukları ortaya çıkabilir. Ama bunlardan Balık burcunun güçsüz, aciz olduğu anlamını çıkarmamalısınız. Bunlar Balığın özellikleridir ve bir doğum haritasında sırf bu etkilerin olması zordur. Doğum anında yıldız haritasındaki başka güçler bu etkileri hafifletir ve hatta çok olumlu hale de getirebilir. Örneğin Balık tipinin eşsiz iç dünyası kendisi için yararlı olabilir. Yazı yeteneği olan bir Balık insanı bu sayede başarıya erişebilir ve iyi bir yazar olabilir. Güzel sanatların bütün dallarında da durum aşağı yukarı böyledir. İnce, narin ve sanatçı ruhlu Balıklar sanatın tüm kollarında yetenek gösterebilirler. Ünlü pek çok yazar, şair, ozan ve sanatçı Balık burcundan çıkmıştır.

  Balık insanları özgün düşünceleriyle başkalarını heyecanlandırabilme kapasitesine sahiptirler.  Onlar için önemli olan tek şey, yaratıcılıklarını mesleki açıdan kullanmaktır. O zaman mesleklerinde rahat yükselebilirler. En mutlu Balıklar sanatçı olanlardır, sempatik ve konuşkan tavırları sayesinde sık sık onları koruyacak hamiler bulurlar. O zaman rutin ekmek kavgasından kurtulup yaratıcı yeteneklerini geliştirirler.

BALIK BURCU ÜNLÜLERİ: George Washington, Ornella Muti, Antonio Vivaldi, John Bon Jovi, Nicholas Copernicus, Frederic Chopin, Victor Hugo, John Steinbeck, Sharon Stone, Edgar Cayce, Bruce Willis, Kurt Cobain, Cindy Crawford, Elizabeth Taylor, Alexander Graham Bell, Liza Minelli, Auguste Renoir, Albert Einstein, Beyazıt Öztürk

 

© Astroset 2003-2016