BURÇLAR

WWW.ASTROSET.COM

 

KOVA BURCU
 21.Ocak-20.Şubat

LATİNCE/ARAPÇA ADI: AMPHORA - Dalu

GRUBU: Hava - Sabit - Erkeksi

YÖNETİCİSİ: Satürn / Uranüs (Modern Astroloji'de)

ŞANSLI SAYISI: 8

ŞANSLI GÜNÜ: Cumartesi

KARŞIT BURCU: Aslan

HAYVANLARI: Uzak mesafede uçabilen büyük kuşlar

ÜLKELERİ: Rusya, İsveç, Polonya, İsrail, İran

DOĞAL TAŞLARI: Aquamarine, Zirkon, Ametist, Hematit

METALİ: Aluminyum

RENKLERİ: Türkuvaz

KOKULARI: Leylak, Orkide, Portakal

BİTKİLERİ: Turunçgiller, birçok meyve ağaçları

YİYECEKLERİ: Kuru meyveler, hurma, biber, kivi, dondurulmuş gıdalar, greyfurt, portakal

VÜCUT BÖLGESİ: Dolaşım sistemi

ŞİFRESİ: Bağımsız, insancıl, mesafeli

OLUMLU HUYLARI: Arkadaş ve dost canlısı, içten, sadık, özgün, yaratıcı, özgür, entelektüel

OLUMSUZ HUYLARI:
Dik kafalı, Aksi-Muhalif, ters, kaprisli, duyarsız, zihnen meşgul, sevimsiz

GENEL ÖZELLİKLERİ:  Zodyak kuşağının 11. burcu olan Kova, insanın evrensel gelişiminin de onbirinci aşamasıdır. Kova, elindeki kaptan su boşaltan bir erkekle sembolize edilir. Bazen zodyak sembollerinde bir elini havaya kaldırmış elinde bir asa veya dal da tutarken, kimilerinde ise bir kadın olarak da resmedilmiştir. Kovalar Zodyak'ın enteresan bireyleridir. Sosyal ilişkilerdeki yetenekleri, sadakatleri, adaletli davranış biçimleri ve objektif doğaları sayesinde, pek çok insan tanır ve dostluklar oluştururlar. Maddi standartlara yaşamında çok önem vermeyen Kova, toplumsal ve insani boyutta aldığı sorumluluklarla yaşamını sürdürmeyi ve tatmin olmayı tercih eder.

  Sabit burçların en sonuncusu Hava elementinde yer alan, Kova'dır. Diğer sabit burçlar gibi kendi dışında gelişen ve ortaya çıkan değişimlere, farklılaşmalara karşı dirençlidir. Bu direnç bazen inatçılık olarak da ortaya çıkabilir. Özellikle entelektüel boyutta, bu direncin şiddetle görülmesi olasıdır. Büyük değişimler daha kolay kabul edilirken, günlük planların değişmesi ve esneklik gerektiren durumlar Kova'nın tepki göstermesine neden olur. Kova genellikle idealist yaklaşımlar ve prensiplerle insanlığın çıkarı için çalışmayı kendine vazife edinir. Aslında bağımsızlığına çok düşkün olan Kova, farklı bir düşünce sistemine de sahiptir. Otoriter bir sistemle ve dogmatik kurallarla karşı karşıya kaldığında ciddi isyanlar görülebilir. Kova kimi zaman inisiyatif almakta çekimser kalabilir, ancak bir şeyin içine girdiği ya da bir düşünceye, bir ideale inandığı zaman hareket yeteneği artar ve hızlanır. Emir almaktan, başkaları tarafından güdülenmekten hiç hoşlanmayan Kova'nın bir şey yapabilmesi için kendinin istemesi ilk şartıdır.

  İnsan severlik, farklı olma isteği ve yenilikçilik Kovaların en belirgin özellikleridir. Eğer Kova kendi düzenini kendi kuramazsa, bedensel hiç bir aksaklığı olmasa bile, yaşam gücünde azalmalar görülebilir. Kova'nın ruhsal ve bedensel sağlığını koruyabilmek için, yaşamında özgürlüğünü kısıtlayan, amaçlarına doğru ilerlemesini engelleyen her türlü problemden uzak kalması gereklidir. Aksi halde büyük huzursuzluklarla birlikte bedensel rahatsızlıklar da kendini gösterecektir

  Kova, değişim ve devrimlerin gezegeni Uranüs'ün etkisi altındadır. Bu durum Kovaların arkadaş canlısı ve ne yapacağı belli olmayan insanlar olarak tanınmasına sebep olur. Değişik açılardan bakılırsa Kovanın zıtlıklarla dolu bir kişiliği vardır. Onu sıradan insanlar gibi tepki vermesini beklemeyin, ayrıca değişimi yenilik ve macerayı sever. Kovanın dengeli bir kişiliği olmasına rağmen burcunun değişik etkileriyle dengesi çabuk bozulur. Aşırılığa kaçan davranışlara eğilimlidir. Dünyanın mevcut durumu onun hoşuna gitmiyorsa, onu değiştirip kendi ideallerine uydurmak isteyebilir ve bu ütopya için tüm ömrünü harcayabilir. B:u nedenle de dünyada iz bırakmayı başarabilmiş dahi Kovalar vardır.
  Kovanın ideali baskıya karşı savaşmaktır. Kova'nın en belirgin özelliği, önceden vereceği tepkilerin belirlenememesi ya da hangi düşüncede olduğunun saptanamaması olarak kabul edilebilir. Kimi zaman son derece özgün bir davranış biçimi, kimi zaman da gelenekselliğe dalmış bir Kova görmek hiç şaşırtıcı olmaz. Geçmişle, tarihle, antikalarla çok yakından ilgilendiği gibi, Kova çağın çok ilerisine ait düşünceleri de üretiyor olabilir. Hava guruplarından olan bütün burçlar gibi Kovada abartılı duygulardan korkar. Aklın yardımıyla kontrol edilemeyen durumlardan mümkün olduğunca kaçar. Kendi zekası, Kova için tehlike anlarında hiç düşünmeden kullanılacak bir çıkış kapısıdır.

  Kovalar son derece yaratıcı insanlardır. Kendilerine olan güvenleri olaylara esnek ve geniş bakabilme özelliği verir. Kova geleceğin burcudur. İnsancıl idealleri mevcut koşullara uygulama konusunda oldukça yeteneklidirler. İnsan ilişkilerindeki başarılı tutumları ile kurdukları mükemmel iletişim ağı, vizyonlarını gerçekleştirmek için çalışmalarında kendilerine destek olur. Gücünü ve enerjisini, genel inançlara uymayan, alışılmışın dışındaki fikirlerin kanalı olmaktan alır. Daha yüksek amaçlar söz konusu olduğunda orada mutlaka bir kova vardır. Çevrecilik, hayvanları korumak, çocuklarla ilgili konular gibi geleceğimizi ilgilendiren her türlü konuda gruplarla işbirliği içinde çalışacaktır. Yüksek teknolojiler ve bilgisayarlar da Kovalar için olukça caziptir.

  Temelde iyi, anlayışlı, yardımsever ve hoşgörülü olan Kova, taraf tutmaktan kaçınır. Bu yüzden sık sık umursamazlık ve havailikle suçlanır. Kovanın insanlığın nasıl olması gerektiği konusunda özgün düşünceleri vardır. İdealleri gerçekten çok büyüktür. Ütopyalar ve özgün düşüncelerle ilgilenmeye eğilimlidir. Kova için maddi değerlerin hiç bir anlamı yoktur. En büyük zayıflığı, savunduğu ideallerini kendisinde uygulayamamasıdır. İnsanları kurtarma isteğinde çok ciddidir, ama bu büyük işle ilgili günlük görevlerini bile unutabilir. Hele deha olma eğilimi varsa, mutlaka arkasını toplayacak birilerini ihtiyacı vardır. Kendi engin düşünceleri arasında yürürken, günlük yaşamın küçük ideallerini göz ardı etmesi her zaman olasıdır. Bunun için Kova, sosyal duyarlılığına rağmen egoisttir. Ama bireysel değil kollektif değerler için savaşır. Bu noktada diğer insanlardan tamamen ayrılır. Eğer ideallerini gerçekleştirmeyi başaramazsa içine kapanır. Duvarların içine gömülür, kendi iç kalesinde yaşamaya başlar. Kova burcunda doğanlar, dostluğun egemen olduğu bir dünya özlemi içindedirler. Aşkın arkasında büyük tehlikeler olduğuna inanırlar. Kırık kalpler, öldürülmüş rakipler gibi. Böyle bir aşk, bir dramla biter ve bu Kovayı korkutur. Aşk mı dostluk mu deseniz, neredeyse dostluğu tercih eder bir durumları vardır.
  Kova yaşamındaki her deneyime entelektüel boyutta reaksiyonlar verir. Fiziksel eyleme geçmeden, bir şeyin pratik yanını değerlendirmeye almadan ve gerçek duygularını incelemeden önce Kova düşünmeye ve düşünsel boyutta irdelemeye eğilimlidir. İlişkilerde de düşüncenin ön planda olması, ihtirassız ve sahip olmayı, olunmayı sevmeyen bir karakterin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kendini yenilemeyi seven Kova özellikle teknolojik alandaki mesleklerde çok başarılı olur. Bilimadamı olarak süregelen araştırmalar ve insanlığa verilen hizmetler de Kova'nın büyük tatmin elde ettiği alanlardandır. Hümanist yapısı gereği, her hangi bir maddi çıkar beklemeksizin her türlü insani yapılanma, organizasyon içinde bulunmak da Kova'yı mutlu eder.

KOVA BURCU ÜNLÜLERİ: Abraham Lincoln, Bob Marley, Galileo Galilei, W.Amadeus Mozart, Charles Darwin, Charles Dickens, Nick Nolte, Christian Dior, Clark Gable, Paul Newman, Mia Farrow, Jules Verne, John Travolta, Michael Jordan, James Dean, Humphrey Bogart, Ajda Pekkan

 
 

© Astroset 2003-2016