Günün Penceresi

WWW.ASTROSET.COM

 

YAŞAMIN KIYISINDA

  Yeni bir kıyıya yaklaşmış ya da gelmiş olan bir insan ne yapar? Önce nerede olduğunu anlamak için çevreyi gözlemler değil mi? İşte biz de kendimize yeni bir gözlem alanı yaratacağız. Tıpkı astronomların ya da astrologların yıldızları araştırması gibi...
İç varlığımızın derinliklerinde parlayan ışıl ışıl yıldızlara ulaşmak için bir iç yolculuğa hazır mısınız?

  Eveeet! Dediğinizi duyar gibiyiz. Peki! Hadi öyleyse yeni bir yaşamın kıyısına doğru küçük bir yolculuğa çıkalım...

  İçimizde çoook derinlerde bir yerde, hepimiz, olmamız gereken biri olduğunu sessiz sessiz biliriz. Ya da tam aksi bir şeylerin yolunda gitmediğini, olmamız gereken kişiden uzaklaştığımızı da biliriz de belki bu bilişi kendimize itiraf edemez, korkar, üstünü kapatır, sesini sustururuz...
  Bilsek de bilmesek de en büyük gizimiz; yaşamın sunaklarına ve öğretmek istediklerine sevgiyle, istekle, ilgiyle açık olma gizidir. Korku ve suçluluk duygularını aslında hiçbirimiz sevmeyiz.

  Yaşamın kıyısında iken ya da en karanlık günümüzde bile çok derinlerde bir yerlerde anlam, sevgi ve güç olduğunu öyle derinden biliriz ki... Bu biliş bizi güçlü kılar, ve her seferinde yeniden ayağa kaldırır. Hepimizin en temel gereksinimi, 'kim olduğumuzu, gerçekten nasıl mutlu ve başarılı olacağımızı' bulmak değil mi?

  Bu soruların yanıtlarını bazen sevdiklerimizin yüzünde, bazen öğretilerde, bazen de yaşamın deneyimlerinde ararız ama bu soruların yanıtları sadece ve sadece 'Biz'dedir. Dışarıdan hiç kimse ve hiç bir öğreti, bize kim olduğumuzu, yolculuğumuzun  nereye doğru olduğunu söyleyemez!
  Oysa biz sık sık bu soruların yanıtlarını parada, kariyerde, işte, şan ve şöhrette arar, kendi kimliğimizi küçümseriz. Çünkü çok başarılı bulduğumuz kimselere benzemiyoruzdur. Peki! Bizim yaşam derslerimiz ne olacak?

Hiç kimsenin bir başkasına öykünmeye ihtiyacı yok ki!... O yaşam sadece onun ve yalnız onu yeni bir yaşamın kıyısına getirir ama benim işime hiç yaramaz ki... Üstelik dışarıdan çok şaşaalı, iddialı, başarılı görünen o yaşamların gerçek iç yüzünde acaba neler saklı!. Bunu da dışarıdan ya da ikinci, üçüncü birey konumunda iken anlamak pek mümkün değil!

  Yaşamımızda hepimizin kendine has  yöntemlerle aradığı anlamını bulmak için, bu anlam arama yolculuğundan korkmamak, hatta biraz sempatik ve heyecan verici bir serüven gibi görmek kimseye zarar vermez. Yeter ki, 'anlam' arama yolculuğundan sıkılıp, vazgeçmeyelim. İçimizde saklı olan o derin giz, nasıl olsa birgün ipuçlarını vermeye başlayacak... Anlam aramak yol aramaktır. Yürünecek yeni bir yol…

  Anlamı ıstırap verecek yerlerde aramak da mümkün. O da başka bir yaşam deneyimi ve çok değerli ama her sorunun yanıtını anlamak için ıstırap çekmemiz gerektiği düşüncesinden de kurtulmak gerekmez mi?
  Her birey farklıdır. Bazıları araştırma, bilgilenme ya da yaratıcılık yoluyla
anlam bulur. Bazıları da anlamı, mutsuzluğun en diplerinde iken ya da ölümü gözlerken, ölüme bakarken bulur. Belki sevdiğimiz birilerini yaşamak için savaşırken gözlemlemek, bir felaket atlatmak bizim için anlamın taa kendisi olacaktır.

  Şimdiden bunu bilmemiz pek mümkün görünmüyor. Bilebileceğimiz tek şey kıyıda olduğumuz ve anlam aradığımız... Nerede mi? Bizim için en gerekli yerde. Ama anlamı bulduğumuz anda, ne bulduğumuzu anlamak için bile donanımlı olmak gerekiyor...  Yoksa o anlam minicik bir anlayış parlaması yaratır ve çok kısa bir süre sonra sönüp gider.

  Anlama giden yolculukta yeni yazılarda ve yine Günün Penceresinde birlikte olmak umuduyla sevgili Astroset ziyaretçileri... 

 
 

© Astroset 2004-2010