Doğal Yaşam

WWW.ASTROSET.COM

 

SES MEDİTASYONU

  Seslerin Majik Etkisi
  Her gün sürekli bir şekilde, çok farklı seslerle karşı karşıya geliyoruz... Sabah bizi uyandıran çalar saatimizin sesinden, evden dışarı çıkıp okulumuza ya da iş yerimize gidinceye kadar kulağımıza gelen, insan seslerine, trafiğin o yoğun gürültüsüne varıncaya kadar; yine aynı şekilde iş yerimizde çalışırken, evimizde dinlenirken, radyo ve televizyondan gelen seslere kadar; günlük yaşantımızın hemen her anında çok çeşitli seslerle birlikte yaşamımızı sürdürürüz... Peki bu sesler, üzerimizde nasıl bir etkide bulunmaktadır? Psikolojik ve fizyolojik olarak çevremizdeki seslerden nasıl etkilenmekteyiz?
  Seslerin yaşamımız üzerinde yapmış oldukları olumlu ve olumsuz etkileri günümüzde tüm açıklığıyla gözler önüne serilmiş durumdadır... Örneğin düzensiz sesler adını verdiğimiz "gürültüler"in bünyemizde önüne geçilmez tahribatlara sebebiyet verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Peki bu olumsuz etkilerin haricinde sesten olumlu yönde yararlanabilmemiz mümkün müdür?

  Evet... Ses enerjisiyle bedeniniz üzerinde olumlu bir etki meydana getirebilirsiniz...
  Her kelimenin ve her harfin kendisine has bir titreşimi ve buna bağlı olarak da kendisine has bir enerjisi vardır. Bu titreşimlerin özellikleri belli bir kurala göre yan yana getirildiğinde, bünyemiz üzerinde bazı değişiklikler yapılabilir.

  Evinizin iyi hava alan bir odasında, kendi kendinize uygulayabileceğiniz pratik bir metotla seslerin gücünden siz de yararlanabilirsiniz. Bu egzersizin temeli, ses enerjisinin bilinçli kullanımına dayanır. Evinizde rahatsız edilmeyeceğiniz, bir odada sırtınız dik duracak bir şekilde oturun. Günlük yaşamın üzerinize yüklemiş olduğu her türlü baskıyı o an için bir kenara bırakın...
  Düşüncelerinizi kendi haline bırakın. Nefes alma egzersizleriyle hafif bir gevşeme içine girin... Bu aşamadan sonra derin bir nefes alarak 3' er defa olmak üzere, sırayla aşağıdaki harfleri nefesinizin sonuna kadar sesli bir şekilde söyleyiniz: A-E-OU-O-İ

  Size büyük bir enerji, denge, ahenk ve huzur sağlayacak olan bu metod, aynı zamanda iç organlarınıza gerçek anlamda bir masaj etkisinde de bulunacak ve fizyolojik bazı rahatsızlıklarınız üzerinde olumlu bir etki sağlayacaktır. Bu teknik yurtdışındaki birçok hekim tarafından tıp alanında, hastalarını tedavi etmek ve baskı altından kurtarmak için etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

"A" sesi akciğerlerin üst kısmı üzerine ve beyine etki yapar.

"E" sesi boğaza, ses tellerine ve güçlenmesi için Troid üzerine etki yapar. Her birisi arka arkaya üç defa çıkarılan bu sesler, ait olduğu dokular içinde, besleyici bir kan birikmesine sebep olur.

"OU" sesi bütün karın organları üzerine etki yapar. Mide, karaciğer, karnın alt kısmı ve ince bağırsakların çalışmasını düzenlediği gibi, onların peklikten kurtulmalarına da yardımcı olur.

"O" sesi ağır ve derin olarak çıkarıldığında, bütün göğüs kafesini titretir ve akciğerleri harekete getirir. Onun etkisi ince bağırsaklara ve eğer onu; sonuna kadar nefes vererek iyice çıkarırsanız, cinsel güç üzerinde de etki yapar. Psişik düzeyde iç huzuruna, geniş bir konsantrasyona sebep olur ve insana dinamizm verir. Ona, ikinci bir ses ekleyerek, etkisini de arttırabilirsiniz. OM... OM, Hindu yogileri tarafından kozmik ses olarak nitelendirilmiş bir sestir. Kafatası sinirlerini ve kubbesini titreştirir. Eğer bu sihirli ses üzerine iyice konsantre olunursa, zihinsel fonksiyonlarınızın hissedilir derecede berraklaştığını fark edebilirsiniz.

"İ" bu serinin son sesidir. Uzun bir şekilde, hafifçe dudaklarda bir gülümseme meydana getirerek çıkarılması gereken "İ"sesini de üç kez tekrar ederek, bu seriyi bitiriniz... Sevinç verici ve parıltılı olan bu ses, burun, boğaz ve bronşlarda etki yapar. Onun, insana keyif verme meziyeti de vardır. Eğer nefes yollarınız kötü bir durumdaysalar, balgam sökücü bir etki gösterir.

  Seslerin tekrarını bitirdikten sonra dudaklarınızda daima bir gülümseme ile huzur içinde ayağa kalkacaksınız... Kendinizi gerçekten iyi bir durumda hissedeceksiniz.
  Bedeninizi yumuşatmak için, bir kaç jimnastik hareketi yapınız ve gidip elleriniz, yüzünüzü soğuk suyla yıkayınız... Bu egzersizi sabahları uyandığınızda veya günün herhangi bir saatinde uygulayabilirsiniz. Ve unutmayınız ki, sadece günlük tek bir pratik, gerçek bir sağlığa yol açar...

Kaynak: İnternet İletisi

 

© Astroset 2004-2010