Nea Diyor ki !

WWW.ASTROSET.COM

 Alt Etme Noktası

  Tekamül yasalarında bir esas vardır. O da; yaşanan zorluğu alt etme noktasıdır. Üstesinden gelme, başarıyla içinden çıkma, yenilmeden, yanlış yola sapmadan, gerçekten öğrenilmesi gerekeni öğrenme noktası yani. Çünkü bu alt etme noktası, beraberinde sıçrayışı getirir. Bir üst realiteye geçişi ifade eder.

  Bazen yaşadığımız olaylar, içinde bulunduğumuz koşullar giderek ağırlaşır ve zorlaşır. Öylesine güçlü bir hal alır ki; adeta neredeyse artık dayanacak gücümüz kalmadığını, yakında sonumuzun geleceğini bile düşündürtür. Oysaki, sanılanın aksine, bunlar bizim sonumuzun gelmesini kolaylaştırmak için değil; sahip olmakta olduğumuz gerçek gücün farkına varmamız için olmaktadır. Çünkü çoğu zaman, etrafımızda olup bitenlerle o kadar çok ilgilenmeye başlarız ki; kendi içsel değerlerimizden uzaklaştığımızı fark edemeyiz bile. Kendi içsel değerlerimizden uzaklaşmak, bize mutsuzluğun kapılarını açacağı gibi, bir yandan da tekamül etme imkanımızı zorlaştırır. Çünkü ne kadar çok suni değerlerle ilgilenir ve bunun karşılığında da ne kadar çok sahte ihtiyaç yaratır ve onların peşinden koşmaya başlarsak; ruhumuzun gerçek gelişimi eksik kalır ve tatmin bulamaz.

  Bizi geliştirebilecek olan sadece gerçeklerdir. Ancak gerçek değerler ve gerçek ihtiyaçlar, bize bir gelişim imkanı sunabilir. Ancak onlar bizi yeniden kendimize doğru döndürebilir. İşte bazen bu gerçekleri yeniden hatırlamak, kendi içimizdeki gerçek güce ulaşmak biraz zorlu olabilir. Bizim gerçek olmayana tutunmak konusundaki ısrarımızla paralel olarak bir artış gösterebilir. Ve içinde bulunduğumuz olaylar giderek daha da çetin bir hal alabilir. Bu zorlanma, bizim gerçek anlamda sürefor yani aşırı efor göstermemize neden olur. Ve böylece normal ve olağan şartlar altında çıkaramayacağımız bir güç çıkarmamızı sağlar. Bu aslında zaten, bizim gerçekte sahip olduğumuz bir güçtür. Ancak bazen açığa çıkabilmesi için zorlu koşullar gerekmektedir. Zaten tüm o zorlu koşullarda bunun için oluşmaktadır. Kendimize, kendi gücümüze ulaşabilmemiz için. Çünkü o güce ulaşmak demek, o zorluğu alt etmek demektir. Ona rağmen, kendi gücüyle ayakta durabilmek demektir. Ve bu da, varlığın kendi tekamül planı içinde gerçek bir sıçrayış noktasıdır. Bir üst realiteye, bir üst anlayışa varabilmesi demektir.

  Ancak elbette sonsuz evren içinde, bir o kadar da sonsuz anlayış ve sıçrayış vardır. Her geçişin belki bu kadar ıstıraplı olacağı söylenemez. Çünkü en zoru, o en kalın olan dış kabukları atabilmektir. Üzerimizdeki fazlalıklar ne kadar çoksa, onları terk etmek de o kadar zorlaşacaktır. Bağlandıklarımız ne kadar fazlaysa, onlardan ayrılmak o kadar ağırlaşacaktır. Her an kendisiyle beraber değişimimizi bizlerden bekleyen evren, bizi gerçek gücümüze ulaştırabilmek çabası içindedir. Ve yaşadığımız zor olaylar, bizleri gerçek kimliğimize yaklaştırmaktadır. Gerçek benliğimize varmak ise, gerçek mutluluğu yakalamak demektir.

 

© Astroset 2004-2010