Nea Diyor ki !

WWW.ASTROSET.COM

Düşündüklerini düşün !

  Çoğu zaman düşüncelerimizi kontrol edemeyiz. Yani; neyi, neden, nasıl düşündüğümüzün farkına bile varamayız. Ve düşünceler zihnimizden olumlu-olumsuz öylece akıp giderken, zaman da geçip gider. Dağınık, sisli, bulanık pek çok düşünceyle beraber...
 
Ve gerçek bir bilinç halinden uzak, çoğu otomatik, pek çok yaşam biçimi çıkar ortaya. Verilmesi gerektiği için verilen kararlar, başkaları öyle diyor diye atılan adımlar, herkes yapıyor diye yapılan işler...

  Kendimiz için gerçek doğrunun, “gerçek ihtiyacımızın” ne olduğunu bilmeden öylece sürüklenip gideriz. İçimizde bir yerlerde hissettiğimiz mutsuzluğun nedeni de budur çoğu zaman. Gerçek ihtiyaçlarımızdan uzaklaşıyor olmak...
  Farkındalık bu yüzden önemli bir konudur. Çünkü neyi, ne için yaptığını bilmek demektir. Gerçek ihtiyaçlarına yönelip, onları aramak demektir. Gerçek bir uyanıklık halidir.

  Elbette ki, bu farkındalık haline doğru yolculuğumuz sürerken, yaşadığımız her şey bizler için birer deneyimdir. Bize bir şeyler öğretir ve bir zenginlik, çeşitlilik katar. Ve her an, oraya doğru bizi biraz daha yaklaştırır.
  Bu yüzden de yaşanmış veya yaşanacak hiçbir şey boşa gitmez. Hatalarımız zaman kaybetmek değil, sadece sonsuz bir zaman dilimi içinde kendimizi yapmaktır. Kendimizi inşa etmektir. Yaşadıklarımız, deneyimlerimiz çoğaldıkça farkındalığımız artacak; farkındalığımız arttıkça da, gerçek ihtiyaçlarımızı anlamak ve görmek kolaylaşacaktır.
  Böylece maddenin kendi cazibesiyle durmadan oluşturmakta olduğu girdaplara çekilmek yerine, bunun üzerinden gelebilmek için uyanık olma halini devamlı ayakta tutma çabamız artacaktır. Bu bir öğrenme sürecidir.
Ama oraya doğru ilerlerken, düşüncelerimizin önemini fark etmemiz gerekiyor. Çünkü olumlu-olumsuz, sebepli-sebepsiz zihnimizden geçen şeyler farkında olmasak da bize etki ediyor. Düşüncelerimiz sözlerimizi, davranışlarımızı kontrol ediyor, yaşamımızı yönlendiriyor. Hem de çoğu zaman neyi, neden yaptığımızı bile fark edemeyerek. Ya da zihnin bilinmez boşlukları içinde kaybolarak.

  Konsantrasyon bu yüzden çok önemli. Çünkü zihinsel bir çalışma ve bir odaklanma meselesi. Bu sayede düşüncelerimizi netleştirebilir, lüzumsuz olanları uzaklaştırabiliriz. “Gerçekte ihtiyacımız” olanları daha iyi görmeye çalışabiliriz. 
  Odaklanma noktamızı değiştirerek, derinleşebiliriz. O zaman evrenle alışverişimiz artacak ve onunla daha fazla bağlantı içinde olacağız. Ve çok daha fazla şey göreceğiz.

  Düşüncelerimiz üzerinde hakimiyetimiz artıkça, her seferinde yeni bir şeyler öğreneceğiz, keşfedeceğiz; gerçek bir uyanıklık ve farkındalık haline doğru adım adım ilerleyeceğiz.

 

© Astroset 2004-2010